Perspektywy rozwoju branż 

 

Branże przyszłości

 

Obecnie na rynku dostrzec można pewne symptomy rozwoju branż, które w dłuższej perspektywie mogą przybrać na sile i doprowadzić do wzrostu znaczenia tych gałęzi gospodarki. Dlatego też warto już dziś zainteresować się najbardziej perspektywicznymi w skali świata branżami. 

 

  • Food e-commerce

    – coraz częściej i chętniej internauci kupują produkty spożywcze przez internet. Szacuje się, że do 2018 r. już 21% konsumentów będzie w ten sposób kupowało jedzenie. Dlatego też jest to jedna z bardziej perspektywicznych branż w skali świata, jednak chcąc w nią zainwestować należy liczyć się z dużą konkurencją oraz koniecznością ciągłej zmiany polityki cenowej. Klienci poprzez internet mają możliwość łatwego sprawdzenia i porównania cen z konkurencją, dlatego należy na bieżąco śledzić ceny konkurencji. W branży tej konieczne jest także zapewnienie odpowiedniego transportu produktom spożywczym, tak by dotarły do konsumenta świeże i w nienaruszonym stanie. Firmy działające w tej branży muszą także liczyć się z barierą jaką jest sprzedaż na odległość, część klientów nie zdecyduje się na zakup jeśli nie może powąchać czy posmakować danego produktu żywnościowego. 

 

  • Oprogramowanie dla rolnictwa

    – są już programy dla logistyki, dla Kościoła, dla zarządzania funduszami gospodarstwa domowego. Okazuje się, że branża oprogramowania dla rolnictwa, był dotąd dość niszowe, zmienia się to jednak w znaczący sposób. Z jednej strony dlatego, że rolnicy coraz chętniej sięgają po oprogramowanie, które ułatwia im pracę, z drugiej na rodzimym, polskim rynku gospodarstwa rolne znacznie powiększają swoje obszary, w stosunku do obszarów, które miały jeszcze kilka lat temu. W efekcie do sprawnego zarządzania takim gospodarstwem potrzebne są programy, dzięki którym wszystkie procesy przebiegać będą prawidłowo. Szacuje się, że do 2019 r. wydatki na oprogramowanie rolnicze wzrosną w skali świata do 2 miliardów dolarów. 

 

  • Telemedycyna

    – wizyty u lekarza zabierają nam dużo cennego czasu, konieczność czekania w niekończących się kolejkach przyprawia o stres, a na możliwość konsultacji specjalistycznych trzeba czekać miesiącami. Właśnie dlatego w krajach Zachodu coraz popularniejsza staje się telemedycyna, która umożliwia odbycie konsultacji i zasięgnięcie porady lekarskiej za pośrednictwem wideokonferencji. Rynek ten rozwija się w tempie 14% rocznie, szacuje się, że do 2020 r. nakłady na tę branżę będą wynosiły 36 miliardów dolarów. Największymi w skali świata rynkami tego typu usług są USA, Niemcy, Holandia i Wielka Brytania.