Rozwój mody 

 

Ewolucja, czy rewolucja? O rozwoju mody słów kilka.

Moda jest jedną z tych branż, w których rozwój widoczny jest dosłownie gołym okiem. To jak zmieniała się ona na przestrzeni wieków możemy obserwować na obrazach dawnych mistrzów, dawnych fotografiach oraz współczesnych pokazach mody. Pytanie, które pojawia się w rozmyślaniach nad rozwojem mody, to pytanie, czy jest to rozwój ewolucyjny czy rewolucyjny. Czy zmiany zachodzą powoli, pod wpływem różnych czynników, czy może pojawia się innowacyjna myśl, która doprowadza do przewrotu w modzie?

 

Początkowo moda była domena jedynie warstwy szlacheckiej, arystokracie ubierali się w różny sposób w zależności od panujących trendów. Natomiast przeciętny człowiek miał do dyspozycji jedynie własne umiejętności i dla niego ubiór był przede wszystkim wyrazem pragmatyzmu, traktowano go jako zabezpieczenie przed zimnem i grzeszną nagością. Jednak nawet chłopi dążyli do tego, aby ich odświętne ubrania były elegantsze i zadbane. 

 

Wiele w rozwoju mody zmieniły wiek XIX, który doprowadził do powstanie nieco lepiej sytuowanych, nie koniecznie wywodzących się ze szlachty – ludzi zainteresowanych modą. To właśnie w tym czasie pojawili się pierwsi projektanci, którzy projektowali na potrzeby dobrze sytuowanej części społeczeństwa. Była to pierwsza tak znacząca rewolucja w branży modowej. 

 

Kolejną znacząca zmianą była produkcja ubrań na skalę masową, nie były to już stroje wykonywane w warsztatach, unikatowe i szyte na miarę, ale ubrania wykonywane przy użyciu maszyn ujednolicone, wówczas konieczne było opracowanie standardowych rozmiarów odzieży, a moda na dobre zagościła w domu każdego obywatela. 

  

Kolejną rewolucją, która ma wpływ na modę jest trend, który obserwujemy aktualnie. Pojawienie się nowoczesnych mediów, a konkretnie serwisów społecznościowych, w tym zwłaszcza Instagrama sprawiło, że ustalony od wieków kierunek kreowania mody – od projektantów do odbiorców uległ odwróceniu. Dzisiejsi projektanci czerpią swoje inspiracje z Instagrama i od blogerek modowych. Obserwują są jest aktualnie trendy w sieci i swoje kolekcje tworzą na podstawie inspiracji tymi obserwowanymi przez nich zmianami. Jest to z pewnością kolejna rewolucja i kolejny etap rozwoju mody – dokąd nas on zaprowadzi? O tym przekonamy się w przyszłości.